Brxa.sk » Martin Brxa

Martin Brxa

Referencie

Počas svojho života som vyrobil obrovské množstvo fujár, bičov, píšťal, valašiek a mnoho ďalších nádherných výrobkov, ktoré nezostali len na Slovesnku, ale aj putovali do rôznych kútov sveta. Slovenské tradície sú naozaj vyhľadávané a vďaka nim som mal tú česť spoznať a porozprávať sa s veľkým množstvom ľudí. Stretol som sa aj so známymi osobnosťami. Napríklad v roku 2014 som vyrábal fujaru pre Stevena Seagala, ktorú som mu následne prišiel slávnostne odovzdať a dal som rýchlokurz hry na fujaru. 

referencie-martin-brxa-seagal

Ľudový výrobca

Som výrobca slovenských tradičných ľudových predmetov. Táto slovenská tradícia ma očarila už od mladého veku, keď som si ako chlapec vyrábal rôzne nožíky, biče, píšťalky. Postupom času som vyhľadával starých majstrov, ktorí mali dlhoročné skúsenosti vo svojom remesle. Od týchto majstrov som sa naučil obrovské množstvo vecí a tradičných techník, ktoré sa získavajú dlhé roky iba z pokolenia na pokolenie. Všetky poznatky som podľa možností zdokonaľoval a použil ich vo svojich výrobkov, aby bola naša kultúra čo najlepšie zachovaná pre ďalšiu generáciu. Moje výrobky sú: pastiersky bič, fujara, píšťalka, trombita, valaška, pastiersky nožík, pastiersky opasok, pastierska kapsa, dlhý dvakrát opásavý opasok, krpce, zápästníky a mnoho ďalšieho.

Ľudový umelec

Venujem sa aj realizácií rôznych umeleckých vystúpení. So slovenským folklórom som spätý už od svojho detstva. Od malička som tancoval v mojich rodných Turanoch vo folklórnom súbore Kriváň. Aktuálne sú moje umelecké vystúpenia vyhľadávané v oblastiach: tradičné slovenské umelecké vystúpenia, prezentácia tradičnej slovenskej ľudovej výroby, teambuilding, firemné akcie, mestské podujatia, ochutnávka tradičných slovenských špecialít, súkromné oslavy a podobne. Umelecké vystúpenia sú vyhľadávané nie len na Slovensku a v Česku, ale úspešne reprezentujem slovenské tradície v rámci Európy aj mimo nej.

umelecke-vystupenia-good-idea-slovakia
Vyroba-na-mieru-brxa

Výrobca na mieru

Nie každého zákazníka očaria tradičné slovenské ľudové výrobky. Stretávam sa aj so zákazníkmi, ktorí majú záujem o niečo jedinečné, niečo čo si oni samy navrhnú. Predstavivosti sa medze nekladú. Dôležitý je každý detail. V prípade záujmu o doplnenie Vami požadovanej zmeny v tradičných ľudových výrobkov podľa Vašich predstáv je možná telefonicky alebo vyplnením formulára individuálnej požiadavky, kde môžete Vaše požiadavky popísať slovne a pripojiť aj fotografie, ktoré tomu dodajú vizuálnu predstavu Vašej požiadavky. Rovnako ponúkam aj možnosť výroby Vami definovaného výrobku pre Vás na mieru. Po obdržaní Vášho dotazu Vám vypracujem a pošlem cenovú ponuku s možným termínom dodania a vy sa následne rozhodnete či súhlasíte a budem sa môcť pustiť do výroby.

Vyučujúci kurzov

Okrem aktívnej realizácie umeleckých vystúpení, vykonávam aj výučbu rôznych slovenských tradičných kurzov. Vyučujem kurzy: Hra na fujaru, hra na šesťdierkovú píšťalku, hra na píšťalku koncovku, hra na trombitu,  škola plieskania bičom a podobne. Veľmi populárna, zábavná a vyhľadávaná je práve škola plieskania bičom, ktorá je medzi ľuďmi veľmi obľúbená a často je odomňa požadovaná aj ako súčasť mojich umeleckých vystúpení. Tradične každoročne organizujem školu plieskania bičom Martina Brxu, ktorá sa uskutočňuje začiatkom októbra v Čičmanoch.

Vyucujuci-kurzov-brxa
oprava-servis-nastrojov-brxa

Opravár nástrojov

Nie som len výrobca tradičných ľudových nástrojov, ale aj ich opravár a oživovateľ rôznych starých nie len ľudových predmetov. Opravujem, servisujem hlavne fujary, píšťalky, biče, nožíky, valašky, pastierske opasky, pastierske kapsy, zápästníky. Často opravujem prasknuté fujary, poodierané fujary, oživujem vonkajší vzhľad, opravujem opotrebované biče. Oprava väčšinou zahrňuje výmena koncovej a podobne. Okrem toho opravujem rôzne výrobky z dreva, kože, ocele a mosadze.